Vinarija Duša (porodica Šćojić) ima burnu istoriju i tradiciju.
Naime, osamdesetih godina, negde u periodu od '83-'86, za potrebe tadašnjeg jugoslovenskog giganta „NAVIP“ sade se ogromne površine vinograda, preko 200 hektara u okolini Kladova. Tokom godina, loza polako raste, vinogradi se neguju, groždje raste...
Posle dvadesetak godina, donosi se odluka da se od berbe 2004. uz pomoć italijanskog tehnologa napravi i prvo vino, pod imenom ,,Ključki rizling".
Medjutim, dve godine kasnije, 2006-te, kombinat biva privatizovan od strane vlasnika iz Francuske i sa Kipra. Tada, pod budnim okom francuskih tehnologa nastaju novi brendovi pod nazivom ,,Duša Dunava'' i ,,Duša Balkana".
Vina napravljena spojem francuske tehnologije i bogatog i rodnog terroir-a negotinske krajne počinju da nižu uspehe na mnogim ocenjivanjima i degustacijama.
U tim godinama, mala, ali posvećena ekipa naših ljudi, radnika u vinariji, prati sve pomno, upija i uči o svim tajnama proizvodnje vina.
I tako sve do 2008. godine – kada francuski tehnolozi napuštaju „kladovsku priču“, a mali tandem (dva dobra prijatelja) ostaje prepuna ljubavi za ovaj poziv, ali sa ključnim pitanjem -,,šta sad?"
Odgovor je morao da dodje brzo – osniva se kombinat i narednih 12 godina se prave odlična vina. Onda opet nastupaju promene u saradnjama i u vlasničkoj strukturi, ali dvojica najupornijih i najzaljubljenijih u vino i vinograde spas pronalaze u porodičnim vinogradima u selu Rtkovu.
Ovoga puta mudro zaštite brend, koji su svojim zaslugama ne samo sačuvali, već i dodatno razvili, te proizvodnju nastavljaju u rodnom selu. Vremena nikad nisu bila laka, ali kada znate korene, onda uvek znate gde da se vratite i kako da krenete u nove pobede.
Danas vinarija „Duša“ za svoja vina bira samo najkvalitetnije grozdove grašca, šardonea, rajnskog rizlinga i bele tamjanike, koji zriju gledajući na Dunav.
Peskovito tlo i veliki broj sunčanih dana oslikavaju njihova vina rashlađujućim alkoholima i hrskavim kiselinama.
U portfoliu vinarije se trenutno nalaze dve etikete „Duša Dunava“ i „Duša Istoka“.