Istinski poznavaoci vina znaju kako prirodni uslovi mogu uticati na komponente vina. Tlo prepuno peska i gline, uz smenjivanje tri različita vetra sa Gledićkih planina i Juhora, čini zasade na svakoj parceli jedinstvenim, i upravo ta različitost čini Levačko vinogorje autentičnim. Upotreba modernih tehnologija u preradi i vinifikaciji, apsolutno je u službi grožđa, tako da vina uvek prikazuju svoj terroir.
Planina Juhor, koja se nalazi istočno od naših vinograda, uslovljava za nijansu hladniju klimu u odnosu na ostatak Levačkog vinogorja. S druge strane odlična ekspozicija omogućava visok nivo osunčanosti tokom celog dana, a nagib terena obezbeđuje stalno strujanje vazduha što povoljno utiče na mikroklimu unutar samih čokota. Visok sadržaj gline u zemljištu donosi mineralnost i širok dijapazon mirisnih materija, a profil zemljišta - do dubine od 7 metara sadrži 5 različitih slojeva. Ovo plodno zemljište sastoji se od površinski glinovitih, do slojeva čistog peska i onih gde je u većoj meri prisutan karbonat.
U vinariji Lastar priča o vinu počela je upravo tamo gde bi po pravilu i trebalo da počne: u vinogradu. Lastar trenutno ima 26 ha zasada, sa tendencijom proširenja u narednom periodu. Nalazi se na potezu Gaj, u okviru atara sela Sekurič na 300 metara nadmorske visine. O kvalitetu vina razmišljali smo još na početku procesa proizvodnje, te smo za podizanje mladih zasada koristili najkvalitetnije lozne kalemove - proizvedene u Francuskoj.
Za najbolje rezultate, primenjujemo redukciju i strogu kontrolu prinosa kako kroz kvantitet, tako i kroz kvalitet. Trudimo se da održimo niske prinose što zahteva puno ljudskog rada da bi se blagovremeno uradili neophodni procesi (rezidba, lačenje, defolijacija, proreda grozdova i na kraju kvalitetna berba).
Takođe, kako bismo sprečili uništavanje prinosa, pomoću meteorološke stanice koja je instalirana u vinogradu, detaljno pratimo parametre vremenskih uslova i mogućnosti pojave bolesti i štetočina vinove loze.