Grašac je naša autohtona sorta koja doživljava svoj dvostruki veliki povratak! Prvo, posle više decenija kada se kod nas ustalio naziv italijanski rizling, vraćamo mu staro ime. Takođe, i posle dugog perioda kada je smatran i korišćen kao sorta od koje se prave industrijska, litarska vina, za špricere, ušli smo u period kada od njega počinju da se prave kvalitetna vina velikog potencijala. Da to shvatimo pomogla su nam brojna međunarodna priznanja koja naše vinarije osvajaju sa svojim Grašcima, a kruna tih uspeha je nedavna platina sa Dekantera, i titula „best in show“ – priznanje da je Grašac vinarije Vinčić svrstan u 50 najboljih vina na svetu, u konkurenciji 19 hiljada uzoraka.
Da bismo tome svemu dali na značaju, u OURS vinoteci smo organizovali degustaciju upravo na temu grašca. Posetioci su imali prilike da, dok uživaju u 6 odabranih etiketa ove sorte, da čuju priču o veoma zanimljivoj istoriji grašca, i da razreše dileme oko njegovog porekla i naziva. Grašac je nastao na Fruškoj Gori, pa su ga predstavljale čak 4 etikete iz tog vinogorja. Tako smo i počeli sa Grašcem vinarije Imperator, u čemu je bilo dosta simbolike jer se vinarija nalazi u fruškogorskom mestu Rakovac, a upravo je pisac knjige u kojoj se prvi put pominje sorta grašac bio Prokopije Bolić, arhimandrit manastira Rakovac. Svojim bogatim voćnim i herbalnim notama ovaj grašac je odmah pokazao veliki kapacitet svoje sorte.
U župskoj vinariji Smiljković grašac su radili na svoj župski način, pa je u njihovo vino iz grožđa izvučena dodatna aromatnska snaga, u kojoj preovlađuju mirisi suvog grožđa i suvih smokava, kao i livadskog meda. Posle kratkog izleta u Župu, Quet Grašac iz Fruškogorskih Vinograda vraća nas u njegovu postojbinu. Svežinu ovog grašca oplemenjuje širok aromatski spektar od citrusnog voća, preko cvetnih aroma, do začinskog bilja. Ostajemo na Fruškoj Gori, samo prelazimo na Grašac vinarije Verkat – svež, sa lepo izraženim kiselinama, voćnost karakteristična za ovu sortu, i mineralnost karakteristična za vinograde zasađene uz Dunav.
Zatim je usledio izlet, i u geografskom smislu, i po načinu na koji je spravljano vino od grašca. Iz Ražnja, iz vinarije Aleksandar Todorović, imali smo priliku da probamo Čaroliju – organsko vino od grašca. I, zaista, prava čarolija nastaje kada se grožđe macerira 6 dana, fermentacija radi sa divljim kvascima, a vino odležava u hrastovim buradima godinu i po dana: neponovljiva kombinacija aroma – orašasti plodovi, medni tonovi, tropsko voće... preporučujemo da se ovo vino dekantira, kako bi prodisalo i pružilo što više mirisa i ukusa.
Za kraj, ostavili smo vino koje je ostvarilo do sada najveći srpski uspeh na prestižnim međunarodnim takmičenjima. U vinariji Vinčić su se specijalizovali upravo za grašce – pored ovog Grašca iz inoksa, koji je proglašen za jedno od 50 najboljih vina na svetu na Dekanteru u Londonu, tu je i grašac koji je odležavao u hrastu, zatim grašac koji je odležavao u amfori, i grašac rezerva iz 2012. godine. Da su i ostali grašci iz vinarije Vinčić izuzetni potvrđuje i Grand Fru, grašac koji je odležavao u hrastovom drvetu, sa osvojenim zlatom na BIWC takmičenju, i titulom Najbolje belo vino od autohtonih sorti.
Piše: Ljuban Očigrija