Vinarije
Autorska prava; 2019. Sva prava zadržana

Vitez iz Gornjih Zleginja

17 Februar 2023
Vitez iz Gornjih Zleginja

Mali podrum Gajić je jedna od vinarija koje jako mnogo polažu na tradiciju. Oslanjanje na tradiciju se vidi i po izboru grožđa od koga se pravi vino, vidi se po načinu na koji se u podrumu pravi vino, ali vidi se i na samoj etiketi vina. Etikete vinoljupcima, koji umeju da ih čitaju, uvek jako puno govore: o sorti grožđa, o starosti i načinu odležavanja, geografskom poreklu, procentu alkohola... Etiketa Crvenog viteza nam pored svega toga ispriča i priču-dve više.

 

Na veoma lepo osmišljenoj etiketi Crvenog viteza vidimo siluetu čokota. Čokota starog 107 godina, kog je pradeda Saše Gajića posadio u nesrećna vremena Velikog rata, u za nas sudbonosnoj 1915.-oj godini. Raskrčio je stari, oboleli vinograd, i započeo novu vinsku istoriju svoje porodice zasadivši čokote prokupca, naše stare autohtone sorte od koje se pravi Crveni vitez.

 

U donjem delu etikete je silueta čoveka koji vozi kola sa dva upregnuta konja. I ova silueta priča porodičnu priču, samo nakon Drugog svetskog rata. Sašin deda gaji grožđe, od njega pravi vino, a onda to vino vozi u Vojvodinu, gde ga u vreme gladi, uobičajene za vremena nakon velikih ratova, menja za kukuruz koji dovozi nazad da bi njime prehranio svoju porodicu.

 

Silueta konjske zaprege se nalazi i u samom logu Malog podruma Gajić, što dovoljno govori o zahvalnosti potomaka prema čoveku koji je u teškim vremenima svojim trudom prehranio porodicu. Istu ovu siluetu vidimo i na rozeu koji je dobio naziv Svitanje. I tu čitamo vrlo jasnu simboliku, u svitanje se glava porodice vraćala sa spasonosnim tovarom na kolima, pa porodicu ne bi ogrejalo samo sunce jutra koje sviće, već i toplina od pomisli da gladi biti neće.

 

U Malom podrumu Gajić su se držali tradicije i pri samom odabiru sorti grožđa: prokupac i tamnjanika, i to stara ćilibarka, te sorte su posađene na starinski Župski način sadnje. Na kraju, i vrenje se radi na stari Župski način, pri kome i prokupac i tamnjanika dugo odležavaju na kljuku u velikim drvenim bačvama od 4 hiljade litara.

 

Pored vina, u Malom podrumu Gajić se pravi i rakija od grožđa, ali i od šljive. Posebno je zanimljiv tretman koji dobija šljiva. Ona prvo odležava u bagremovom drvetu, nakon toga u dudovom, da bi za kraj upotpunila svoju aromatsku kompoziciju u hrastovom drvetu. Sve to joj daje veoma specifičan miris i ukus, koji ostaje enigma i najvećim poznavaocima naših rakija. Vredna pažnje je i Drenovača, lozova rakija „začinjena“ drenom.

 

Piše: Ljuban Očigrija

MVP destilerija – Ponos Zapadne Srbije

Ornament rakija - Zlatni presek dobrog ukusa

Čitaj dalje
Dan prokupca u Srbiji 

Najvažnija autohtona crna sorta vinove loze

Čitaj dalje
Degustacija srpskih vina uz zalazak...

Plovidba Savom i Dunavom tokom promocije

Čitaj dalje
Popust na vina "ženskih" vinarija

Akcija u vinoteci tokom Belgrade Wine Week-a

Čitaj dalje
Maestro
Mastercard
Visa
Dina
American Express
Banca Intesa
Verifed by Visa
Mastercard Secure Code